Z największą przyjemnością przedstawiamy Pierwszy Przewodnik po Częstochowie i Okolicy z 40-ma ilustracyami planem miasta Częstochowy i Mapą Okolic wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z 1909 roku. Informujemy, że Redakcja Serwisu celowo zmieniła kolejność oraz składnie poszczególnych, przypadkowych zdaÒ dlatego prosimy o nie kopiowanie poniższych informacji. _____________________________________________________________________
Kopiowanie, reprodukowanie oraz wykorzystywanie tekstów w całości (bądź ich fragmentów) w innych mediach, bez uprzedniej, pisemnej zgody jest surowo zabronione. Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone przez nas informacje oraz za decyzje i konsekwencje jakie Odwiedzjący podejmą na ich podstawie. Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Mamy nadzieję, że nasz serwis jest dobrym niezależnym ºródłem wielu informacji i będzie stanowił kompendium wiedzy o Częstochowie dla wszystkich internautów. Ostatnia modyfikacja: 2013.09
Wieś ta położona w gubernii Piotrkowskiej, w powiecie Częstochowskim na pograniczu gub. Kieleckiej, odznacza się malowniczem położeniem i ze względu na piękności przyrody zasługuje ze wszech miar na zwiedzanie. Obecnie najwygodniejsza droga do Potoka jest następująca: trzeba dojechać koleją W. W. do st. Myszków (druga stacya za Częstochową w stronę Granicy) i ztamtąd drogą kołową (szosą) przez miasteczko żarki. Odległość od st. Myszków wynosi wiorst 18 i odpowiednią bryczkę resorową można w każdym czasie wynająć na stacyi. Z wykoÒczeniem projektowanej kolei żelaznej Częstochowa- Kielce, komunikacya ze Złotym Potokiem będzie łatwiejsza. Na szlaku projektowanym znajduje się stacya 'Złoty Potok', zkąd już do wsi będzie tylko 5 wiorst drogi kołowej, także szosy.
Złoty Potok stanowi prywatną własność Karola hr. RaczyÒskiego. W swoim czasie należał kolejno do rodzin Koniecpolskich, Potockich, Pruszaków, a nawet w roku 1790 do Ernesta Karola księcia Kurlandyi. W roku 1859 przechodzi do rodziny KrasiÒskich, poczem tytułem spadku po Maryi z KrasiÒskich, córce poety Zygmunta, do obecnego właściciela. Tak częste stosunkowo zmiany właścicieli sprawiły, że piękny ten zakątek był długo zaniedbany. Ponieważ nie stanowił nigdy dotąd rezydencyi, przeto nie znajdziemy tu dzieł sztuki, ani zabytków historycznych. Natomiast jest wspaniale uposażony do natury. Obszerne lasy, rosnące na wysokich skalistych wzgórzach, tworzą nader piękne widoki, urozmaicone prawdziwie górskim strumieniem, biorącym tu początek i przebiegającym całą dolinę.
Potok był oddawna celem wycieczek turystów. Liczba odwiedzających zwiększyła się od r. 1903, skutkiem ulepszenia komunikacyi; od tej bowiem pory mianowicie, od czasu objęcia przez obecnego właściciela datuje się kulturalny rozwój Potoka. Wybudowano w tym czasie szosę, która łączy Potok ze st. Myszków i przecina cały majątek aż do szosy Częstochowsko- Koniecpolskiej, co umożliwiło komunikacyę samochodową i rowerową; wybudowano dalej pałac i wiele innych domów dla zarządu i służby, urządzono nowy park i t. p. W ogóle od tej pory Potok w ciągu ostatnich lat sześciu zmienił swój wygląd do niepoznania. Z urządzeÒ ekonomicznych zasługuje na uwagę rybołówstwo z hodowlą karpi i pstrągów, zajmujące około 60 morgów zalewu, mieszczącego się w 46 mniejszych lub większych zbiorowiskach. Szczególniej ciekawą jest hodowla pstrągów ze sztuczną wylęgarnią i troskliwą opieką w ciągu dwóch lat nad pstrążkami. Dalej w majątku jest jeszcze fabryka wyrobów cementowych, dachówek, cegły, rur. Nakoniec istnieją bardzo obszerne szkółki handlowe leśne i ogrodowe, jedne z najpierwszych w kraju, cieszące się zasłużoną opinią. Gospodarstwo leśne jest prowadzone wzorowo od bardzo dawnego czasu, bo już od 1860 r. Lasy miejscowe, około 12,000 morgów przestrzeni, są bardzo urozmaicone pod względem ilości odmian drzew, których naliczyć można około 40.
Wspominaliśmy, że Potok obfituje w urocze piękne widoki, z których na szczególną uwagę zasługują: ºródła, brama Twardowskiego, dyabelskie mosty, szwedzkie okopy, skała z kapliczką, skała z krzyżem, groty i t. p. W sąsiednich oddalonych o pięć worst od Potoku Zalesicach, znajdują się jeszcze bardzo ciekawe i uderzające oryginalną swą pięknością ºródła, które tryskają na znacznej głębokości z piasku i są otoczone swoistą różnobarwną roślinnością, co sprawia wrażenie kalejdoskopu. Zarząd dóbr robi wszelkie ułatwienia zwiedzającym; w tym celu służba leśna ma polecone udzielać potrzebnych wskazówek i pomocy.